„Whiplash” Meridel I. Gatterman

W naszej codziennej pracy często spotykamy się z pacjentami cierpiącymi z powodu dolegliwości spowodowanych przez wypadki komunikacyjne.

Jedną z najczęstszych konsekwencji zdarzeń drogowych są urazy odgięciowe kręgosłupa szyjnego (ang. Whiplash Injury – uraz smagnięcia biczem). Jakiś czas temu w moje ręce wpadła lektura, która schorzenie to traktuje kompleksowo.
Książka, którą Wam przedstawiam jest bardzo obszerna w treść. Mimo niewielkich rozmiarów (259 str.) stanowi wyczerpujące kompendium wiedzy o urazach szyjnego odcinka kręgosłupa.
Autorzy (dosyć wyczerpująco) przedstawiają podstawy anatomii regionu głowy i szyi oraz skupiają się bardzo mocno na diagnostyce. Książkę ozdabiają estetyczne, czytelne ryciny jednak daleko im do rysunków Nettera czy Granta. Znajdziemy tu także rozdział poświęcony metodom obrazowania odcinka szyjnego kręgosłupa.
Zawodzi jednak znikoma ilość sposobów leczenia. W rozdziale 6 poznajemy w zasadzie tylko wszystkim doskonale znane punkty spustowe i metody ich dezaktywacji. Niestety oprócz kompresji ischemicznej, igłoterapii i terapii laserem biostymulacyjnym nie znajdziemy tu opisu innych metod np. pozycyjnego rozluźniania.
To co odróżnia tę książkę od innych o podobnej tematyce jest “ukierunkowanie badania i terapii bezpośrednio na pacjenta”. Metoda tu opisana podkreśla procesy samouzdrawiania, holizm w leczeniu pacjenta oraz zakłada “humanistyczne podejście w relacji pacjent – terapeuta”.
Jest to tożsame z zasadami osteopatii i salutogenezy Aarona Antonovsky’ego. Gdy przyjmiemy koncepcję paradygmatu w którym pacjent to centrum procesu leczenia  będziemy szukać w organizmie pacjenta zdrowia, a nie choroby. O to samo chodziło przecież A.T. Stillowi!

“ Znaleźć zdrowie – oto zadanie dla lekarza. Każdy potrafi znaleźć chorobę.” 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: