„Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy.” P. Levine

Niedawno wpadła mi w ręce książka, którą kilkakrotnie mi polecano. Autorzy poruszają w niej niezwykle ciekawy i istotny problem.

Z powodu „trójjedności ludzkiego mózgu”, a więc tego, że składa się on z części gadziej (instynkty), ssaczej (emocje) i kory nowej (myślenie racjonalne) dużo częściej niż zwierzęta ulegamy traumom.

Peter A. Levine oraz Ann Frederick uważają, że większość z nas w ciągu życia przynajmniej raz uległa tej psychologicznej dysfunkcji.

Zwierzęta w przeciwieństwie do ludzi najczęściej wychodzą z traumatycznych przeżyć bez szwanku, ponieważ działają instynktownie korzystając z wrodzonej mądrości swoich ciał i zdolności do samouzdrawiania.

U ludzi działa to nieco inaczej. W wielu przypadkach energia skumulowana w trakcie przerażającej sytuacji zostaje uwięziona w naszym ciele z powodu reakcji zwanej przez autorów książki „zamarciem”. Zjawisko to jest jedną z trzech reakcji instynktownych na zagrożenie (obok walki i ucieczki).

Tak jak zwierzę schwytane przez drapieżnika zamiera, (ponieważ nie ma możliwości ucieczki ani walki), tak i człowiek często w taki sposób reaguje na wyjątkowo stresujące wydarzenia, jednak w odróżnieniu do naszych braci mniejszych zazwyczaj nie ufamy wrodzonym instynktom, a tym samym uniemożliwiamy rozładowanie skumulowanej energii.

Nasz system nerwowy równoważąc stan samopodtrzymującego się pobudzenia, włącza łańcuch reakcji adaptacyjnych, które organizują nadmiar tej energii. Rozpoznajemy je jako „objawy traumy”.Należą do nich m. in: nadmierna czujność, zaburzenia snu, gwałtowne zmiany nastroju, natrętne obrazy i wspomnienia, depresja, zespół przewlekłego zmęczenia itd.

Objawy te w konsekwencji prowadzić mogą do poważnych schorzeń psychosomatycznych. Brzmi znajomo? Otóż właśnie dlatego uważam, że książka ta to wartościowy element biblioteki każdego fizjoterapeuty czy osteopaty.

Wielu naszych pacjentów może cierpieć z powodu nieuświadomionych traum. Prawidłowe rozpoznanie pierwotnej przyczyny złego stanu zdrowia jest kluczowe w procesie holistycznego leczenia.

Może w przypadku waszego pacjenta jest nią właśnie trauma? Jak ją rozpoznać, jak sobie z nią radzić, kiedy odesłać pacjenta do psychologa, jak działają nasze mózgi (między innymi pamięć) – odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w tej książce. Polecam!

mgr Tomasz Białek

  1. […] Te ostatnie wydają się być bardzo skuteczne, ponieważ przerwanie ciągłości powłok organizmu w wielu przypadkach pozostawia ślad w postaci traumy, która, przez zwierzęta uwalniana jest poprzez „otrząsanie”, a więc właśnie dynamiczną oscylację. Ludzie utracili tą naturalną, instynktowną reakcję, jednak doświadczony terapeuta potrafi ją wywołać oraz skutecznie wykorzystać. Mechanizmy te znajdują także zastosowanie w leczeniu PTSD (zespół stresu pourazowego), co dobrze opisuje Peter Levine w swojej książce „Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy.” […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: