„Siła Nawyku” Ch. Duhigg

Jest to książka nietypowa, pozornie niezwiązana ze zdrowiem. Jej podtytuł brzmi: „Dlaczego Robimy To Co Robimy I Jak Można To Zmienić W Życiu I Biznesie”, po jej przeczytaniu myślę, że to obowiązkowa pozycja w bibliotece terapeuty, ponieważ wiedza w niej zawarta przyniesie korzyść nam samym oraz przede wszystkim pomoże w powrocie do zdrowia naszym pacjentom.

Charles Duhigg dogłębnie analizuje mechanizm tworzenia, a także, co najważniejsze, ZMIANY nawyków. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ludzie robią to, co robią? Okazuje się (co naukowo udowadnia w swojej książce Duhigg), że ogromna większość naszych zachowań powodowanych jest przez nawyki, które nabyliśmy w ciągu życia.

Począwszy od nałogów takich jak palenie papierosów czy picie kawy (tak według mnie to też nałóg), poprzez codzienne przyzwyczajenia jak oglądanie telewizji w trakcie posiłku, aż do pozytywnych nawyków jak uprawianie sportu, wszystkie czynności, gdy już zostaną przez nasz mózg przekształcone w nawyk (co wymaga kilkukrotnego powtórzenia danej nawykowej pętli) wrastają w nasze życie i większość z nas nie zdaje sobie sprawy z ich automatycznego podłoża.

Każdy nawyk składa się z pętli w skład której wchodzą: WSKAZÓWKA, ZWYCZAJ oraz NAGRODA. Aby nawyk zaistniał konieczne jest także PRAGNIENIE.
„Weźmy, na przykład palenie papierosów. Kiedy palacz zobaczy wskazówkę – powiedzmy, paczkę marlboro – mózg zaczyna antycypować dopływ nikotyny. Sam widok papierosów wystarcza, by mózg zaczął pożądać nikotyny. Jeżeli jej nie dostanie, pragnienie narasta, aż palacz, nie zastanawiając się nad tym sięgnie po marlboro”.

Taki sam mechanizm działa w przypadku pozytywnych nawyków jak np. bieganie każdego ranka. Pragnienie jest tu oczywiste – to chęć poczucia przypływu endorfin lub poczucia spełnienia. Wskazówką mogą być sportowe buty, które stoją w widocznym miejscu. Sam ich widok wyzwoli pragnienie, które, jeśli jest odpowiednio silne, uruchomi nawyk wiodący do upragnionej nagrody.

Dlaczego uważam, że wiedza wyniesiona z lektury tej książki jest pomocna w pracy terapeuty? Otóż wiele problemów zdrowotnych naszych pacjentów wynika właśnie z nawyków! Czy są to złe nawyki związane z odżywianiem, czy też z pasywnym spędzaniem wolnego czasu, a także z nałogami , wszystkie one wpływają negatywnie na zdrowie naszych pacjentów. Celem każdego dobrego terapeuty powinno być WYLECZENIE pacjenta. W niektórych przypadkach sama terapia w gabinecie to jedynie doraźna pomoc w dolegliwościach, kluczowe jest jednak znalezienie ich przyczyny i edukacja pacjenta, w jaki sposób może się jej pozbyć. Uważam, że to bardzo ważna kwestia, często lekceważona, zwłaszcza przez lekarzy, których zachowanie pacjenta poza gabinetem niewiele interesuje.

Jak więc pozbyć się nawyków? Chalres Duhigg, opierając się na wielu badaniach stwierdza, że nie można „wymazać ich z mózgu”. Na szczęście jest światełko w tunelu, można je ZMIENIĆ. To „ZŁOTA ZASADA NAWYKU”, która polega na zachowaniu wskazówki i nagród, ale i diametralnej zmianie zwyczaju.

Po szczegółowe informacje jak tego dokonać odsyłam do treści tej, świetnie napisanej, książki, która zawiera mnóstwo wartościowej, naukowo popartej wiedzy na temat nawyków dotyczących nie tylko jednostek, ale i organizacji oraz całych społeczeństw. Wiedza w niej zawarta może posłużyć także wyrobieniu nawyków codziennej nauki, co w naszej profesji jest bardzo ważne!

mgr Tomasz Białek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: