Anastomozy porto-cavalne

Anastomozy porto-cavalne – egzotycznie brzmiąca nazwa anatomiczna to nic innego jak zespolenia pomiędzy układem żyły wrotnej wątroby i układem żył głównych.

Układ żyły wrotnej nie jest do końca układem zamkniętym. Łączy się on licznymi zespoleniami z układem żył głównych w miejscach widocznych na poniższej rycinie.

 

anastomozy2

 

 

  1. Zespolenia przełykowe
  2. Zespolenia odbytnicze
  3. Zespolenia pępkowe
  4. Zespolenia zaotrzewnowe
  5. Zespolenia wewnątrzwątrobowe

 

 

 

W normalnych warunkach zespolenia te są niewielkie i nie powodują żadnych problemów, jeśli jednak wzrośnie opór w gałęziach ż. wrotnej bądź w wątrobie, połączenia te powiększają się pod wpływem zwiększonego ciśnienia powodując objawy kliniczne takie jak:

 

Zwiększenie ciśnienia w układzie wrotnym wątroby może być spowodowane poprzez poważne schorzenia jak nowotwór czy marskość wątroby, ale także przez nadmierne obciążenie tego organu (np. poprzez nadużywanie alkoholu, leków czy nieodpowiednią dietę) , jak również przez dysfunkcje mobilności wątroby czy zaburzenia światła żyły wrotnej.

W gamie umiejętności osteopaty znajdują się techniki, które oddziałują na wątrobę w rozmaity sposób. Techniki wisceralne pozwalają na pracę z układem więzadłowym wątroby, żyłą wrotną, czy miejscami cieśni żyły wrotnej jak np. sieć mniejsza (więzadła łączące wątrobę z żołądkiem i dwunastnicą, przez które żyła wrotna się przebija).

Charakterystyczne dla osteopatii pojmowanie człowieka jako całości i wnioskowanie głęboko zakorzenione w anatomii i fizjologii w przypadku problemów spowodowanych zwiększonym ciśnieniem w układzie żyły wrotnej jest jaskrawym przykładem słuszności osteopatycznego podejścia do leczenia.

Osteopatyczna praca z wątrobą i układem żyły wrotnej, a także zidentyfikowanie oraz eliminacja czynników powodujących nadciśnienie wrotne mogą okazać się pomocne w przypadku pacjentów dotkniętych  dolegliwościami związanymi z żylakami odbytu czy przełyku, a także innymi schorzeniami będącymi konsekwencją nadciśnienia wrotnego.

mgr Tomasz Białek

PS. Dla chcących zgłębić temat:

 


Bibliografia:

  1. Bochenek, Reicher, Tom III, Warszawa 1993
  2. Martin H. Floch (red.),Gastroenterologia Nettera, Tom II, Wrocław 2010
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1450718/pdf/annsurg01236-0111.pdf

Ryciny:

Ryc.1 teachinganatomy.blogspot.ru

Ryc.2 http://www.etsu.edu/com/medicalmystery/pictures/caput_medussa.jpg

Ryc. 3 https://img.youtube.com/vi/3INOyFs1PHQ/0.jpp

Ryc. 4 http://www.mazur.poznan.pl/201406030139foto_skan_2011_09_13005.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: