„Sztuka prostoty” Dominique Loreau

Jest to książka o minimalizmie w wielu aspektach życia. Na wstępie poznajemy różnice pomiędzy dominującym we współczesnym świecie materializmem a jego przeciwieństwem. Dowiadujemy się jakie korzyści osiągniemy korzystając z filozofii minimalizmu, także (co mnie jako osteopatę szczególnie zainteresowało) w odniesieniu do  zdrowia, tak psychicznego (ekologia wnętrza) jak i fizycznego (dbanie o ciało i umiar w jedzeniu).

Autorka swoje słowa adresuje głównie do kobiet, więc znajdziemy tu również dużo praktycznych porad na temat dbania o własny wizerunek. Pomimo tego wszystkie wskazówki wydają się dość uniwersalne, więc także męski odbiorca bez trudu dokona konwersji i z nich skorzysta.

Z każdej lektury staram się wyciągnąć coś, co sprawdzi się w codziennym życiu, a przede wszystkim w osteopatycznej pracy z moimi pacjentami. Na jednym z pierwszych zjazdów dowiedziałem się, że osteopatia powinna być prosta. Wtedy nie rozumiałem tego zbyt dobrze, ale po kilku latach praktyki zgadzam się z tym stwierdzeniem. Terapia osteopatyczna powinna odbywać się pod dyktando słynnych słów A.T. Stilla: „Find it, fix it, leave it”. W wolnym tłumaczeniu- nie zawsze więcej znaczy lepiej.  W dobie najróżniejszych metod fizjoterapeutycznych, które są nieskończenie skomplikowane i sztywne w założeniach, osteopatia jest ostoją zdrowego rozsądku, która daje możliwość ciągłej interakcji terapeuty z pacjentem. Dzięki temu techniki, które stosujemy w gabinetach, są zawsze bezpieczne i w pełni dostosowane do konkretnego człowieka.

Polecam Wam „Sztukę prostoty”, być może jej lektura skłoni Was do przemyśleń i ubogaci Wasz warsztat pracy z pacjentami. A może totalnie zakochacie się w minimalizmie i będzie to dla Was odtrutka od pędzącego, rozwrzeszczanego świata, w którym wszyscy żyjemy? Przyjemnej lektury!

mgr Tomasz Białek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: