Zasady Osteopatii: 1. Struktura i funkcja są recyprokalnie (wzajemnie) połączone

Zasada jest moim zdaniem jedną z najważniejszych zasad osteopatii. 

Jest to zasada fundamentalna, ponieważ stanowi podwaliny osteopatycznej pracy.

Praca osteopaty polega na stosowaniu bodźców wywieranych za pomocą rąk na konkretne struktury. Badamy ciało w celu identyfikacji obszarów o zmienionej, bądź zaburzonej ruchomości, podejmując następnie próby jej przywrócenia lub znormalizowania. Dzięki temu udoskonalamy funkcje, a tym samym redukujemy symptomy.

Aby jeszcze lepiej wyjaśnić głęboki sens tej zasady warto przytoczyć przykład mikrotensegracji. Komórki posiadają na swojej błonie komórkowej kilka typów receptorów, które odbierają informacje ze środowiska zewnątrzkomórkowego. Jednym z takich odbiorników są swego rodzaju mechanoreceptory, które na drodze mechanoregulacji wpływają na wiele funkcji komórki, w tym na jej metabolizm, a także ekspresję DNA!

Na poniższej rycinie możecie zobaczyć schematyczny układ cytoszkieletu, który przekazuje napięcia z macierzy zewnątrzkomórkowej do wnętrza jądra komórkowego.

2EC6D0C2-8ECD-48E0-8D7F-31086B26A141

Krótko mówiąc, to co się dzieje na zewnątrz komórki (w macierzy zewnątrzkomórkowej) ma wpływ na to co dzieje się wewnątrz komórki. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku terapii osteopatycznej.

Wyobraźmy sobie nerkę, która jest otoczona warstwa tkanki łącznej, czyli powięzią nerkową. Jeśli ta powięź jest z jakiegoś powodu ufiksowana, zbytnio napięta, może to powodować odbieranie przez mechanoreceptory błony komórkowej komórek nerki informacji powodujących zaburzenia metabolizmu wewnątrzkokórkowego, co, w konsekwencji, skutkować może zmniejszeniem efektywności procesu filtracji. Globalnie może to się objawiać skłonnościami do obrzęków.

D57A1C85-F49B-4650-A0B4-65789CECC9FA

Oczywiście to jedynie hipotetyczny przykład, nie każdy problem z obrzękami to problem nerek, jednak pokazuje on praktyczne zastosowanie zasady reciprokalnego oddziaływania struktury i funkcji.

Pierwsza zasada osteopatii sprawia, że praca osteopaty, który przywraca prawidłową ruchomość tkanek, jest pracą uzasadnioną i pełną sensu. Pozwala to również wyjaśnić pozytywne efekty jakie przynosi celowo dobrana terapia osteopatyczna.

mgr Tomasz Białek


BIBLIOGRAFIA:

1.Myers W. Thomas, Taśmy Anatomiczne,DB Publishing,2015

2.Stone Caroline, Visceral and Obstetric Osteopathy, Elsevier, 2007

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: