Zasady Osteopatii: 2. Zasada tętnic jest nadrzędna

Krążenie jest absolutnie kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia. Każda tkanka, aby funkcjonować prawidłowo, musi być zaopatrzona w tlen i składniki odżywcze, a zbędne metabolity muszą być sprawnie odprowadzane. Jest to konieczne do zachowania chemicznej homeostazy komórek. Od tej równowagi zależy to, jak sprawnie nasze komórki spełniają swoje funkcję.

Andrew Taylor Still pisał o krążeniu w następujący sposób:

Ten, kto potrafi wnioskować, dostrzega,

Że należy natychmiast zaczerpnąć z tej ogromnej “Rzeki Życia”

Oraz nawodnić usychające pola,

W przeciwnym razie żniwo zdrowia

Zostanie utracone na zawsze.”

-Philosophy and Mechanical Principles of Osteopathy

Pomimo kwiecistego i nieco staromodnego języka, to co chciał przekazać jest jasne: dobra mechanika płynów to podstawa zdrowia.

Praca z układem krążenia opiera się w dużej mierze na normalizacji autonomicznego układu nerwowego, który odpowiada za wazokonstrykcję (skurcz mięśni gładkich w ścianie naczyń) i wazodylatację (rozkurcz). Stąd nasza praca skupia się na obszarach zwojów, splotów nerwowych i w końcu na samych naczyniach zaopatrujących zaburzoną okolicę.

A6A93EA0-7300-49BE-831D-23ACBC081379

Prawidłowa cyrkulacja płynów może być również zaburzona przez czynniki mechaniczne. Dobrym tego przykładem jest Zespół Górnego Otworu Klatki Piersiowej (TOS). Schorzenie to polega na kompresji struktur nerwowych, tętniczych i żylnych na przebiegu od dolnego odcinka szyjnego do dołu pachowego. W przypadku zaburzeń krążeniowych może dojść do nieprzyjemnych objawów w postaci stanów zapalnych, bólu, ziębnięcia i bladości kończyny górnej. Jedną z przyczyn TOS jest patologiczne napięcie mięśni pochyłych.

AE05A750-A7FA-4108-B55B-23E78131AA9A

 

Odpowiednia terapia, nastawiona na normalizację napięcia mięśniowego oraz (w przypadku ucisku tętnicy podobojczykowej) stworzenie przestrzeni pomiędzy mięśniem pochyłym środkowym a pochyłym przednim może przyczynić się do przywrócenia prawidłowego krążenia i redukcji objawów.

Takich “wąskich gardeł”, które mogą być miejscem ucisku naczyń jest w ludzkim ciele więcej i mogą one powodować równie nieprzyjemne dolegliwości jak TOS. W każdym z takich przypadków konieczne jest trafne zidentyfikowanie przyczyny kompresji i jak najszybsze jej usunięcie, ponieważ długotrwałe niedokrwienie, bądź zastój, może prowadzić do nieodwracalnych zmian strukturalnych.

Żadna struktura w naszym ciele nie będzie funkcjonowała prawidłowo bez odpowiedniego unaczynienia. Ze względu na to, zasada nadrzędności tętnic znajduje praktyczne zastosowanie w osteopatii. Bez uwzględnienia szalenie istotnej roli układu krążenia w terapii osteopatycznej, proces leczenia dysfunkcji nie będzie przebiegał w optymalny sposób. 

mgr Tomasz Białek


BIBLIOGRAFIA:

1. Stone Caroline, Visceral and Obstetric Osteopathy, Elsevier, 2007

2. Kuhn, JE; Lebus V, GF; Bible, JE (April 2015). „Thoracic outlet syndrome”. The Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons. 23 (4): 222–32

3. Still Andrew Taylor, Philosophy and Mechanical Principles of Osteopathy, 1902 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s