Zasady Osteopatii. 4. System mięśniowo-szkieletowy jest podstawową maszynerią życia.

System mięśniowoszkieletowy (mięśnie, kości, tkanka łączna) ma unikalną strukturę i funkcję, która wpływa na działanie całego organizmu. Nie jest on tylko opakowaniem, utrzymującym nasze organy wewnętrzne na miejscu. Układ ten nazywany jest podstawową maszynerią życia, ponieważ pozwala człowiekowi wyrażać swoją osobę, spełniać podstawowe obowiązki i dbać o innych.

Ponad to, układ mięśniowo-szkieletowy jest ściśle powiązany z innymi układami, szczególnie z układem wisceralnym. Często problem z jednym systemem skutkuje problemami z drugim. Z racji tych korelacji osteopaci często pracują wisceralnie poprzez, położone bardziej powierzchownie, przez co łatwiej dostępne, struktury parietalne.

18F63831-D84C-4AC1-8A1D-F72A9E56F9C3
Ryc.1. Połączenia pomiędzy układem wisceralnym a parietalnym (kolor szary).

Bez prawidłowo funkcjonującego układu mięśniowo-szkieletowego osiągnięcie dobrego zdrowia nie jest możliwe. Gdy układ ten zawodzi może się to objawiać w postaci lokalnych bądź globalnych chorób. Jako przykład rozpatrzymy korelacje strukturalne pomiędzy sercem a pobliskimi strukturami wchodzącymi w skład układu mięśniowo- szkieletowego.

Biorąc pod uwagę fakt, iż kształt serca wpływa na jego funkcję, nietrudno wywnioskować, że strukturalne zaburzenia w obrębie mostka, kręgosłupa piersiowego i przepony, mogą negatywnie wpłynąć na efektywność pracy jednego z najważniejszych organów w naszym ciele. Więzadła łączące osierdzie z wyżej wymienionymi strukturami powinny mieć prawidłową długość oraz napięcie, aby nie zaburzać precyzyjnej pracy serca.

90AEA936-CA78-4CF8-A454-D300417F61F2
Ryć.2. Więzadła osierdzia.

Takich „furtek”, łączących pozornie niepołączone układy, jest w naszych ciałach wiele. Osteopaci dzieki dobrej znajomości anatomii potrafią je dostrzec i przy pomocy technik manualnych przywrócić równowagę w organiźmie.

mgr Tomasz Białek


Ryc.1- Na podstawie ilustracji z: Visceral and Obstetric Osteopathy, Caroline Stone, Elsevier, 2007

Ryc 2- http://etc.usf.edu/clipart/53900/53952/53952_heart.htm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s