Zasady Osteopatii: 5. Całość to coś więcej niż suma części.

Całość jest czymś więcej niż sumą części, ponieważ istoty ludzkie funkcjonują holistycznie w dynamicznym stanie połączonej jedności.

Jesteśmy czymś więcej niż tylko zbiorem komórek. Jest w nas coś, co sprawia, że te komórki, pracując razem, tworzą całość, którą nazywamy życiem.

Jako pierwszy ideę holizmu przedstawił Arystoteles, jako filozofię, w której całość jest czymś więcej niż tylko sumą tworzących ją części.

Dzieła Andrew Taylora Stilla przesiąknięte są holizmem w arystotelesowskim rozumieniu. Idea ta jest jednym z najważniejszych elementów tworzących filozofię osteopatii.

Osteopaci nigdy nie rozpatrują żadnej części ciała, jako pracującej w izolacji. Badanie osteopatyczne zawsze obejmuje całe ciało, nawet jeśli objawy, z którymi przychodzi pacjent dotyczą pojedynczego stawu, mięśnia czy organu.

Warto w tym miejscu przytoczyć słowa jednego z moich ulubionych osteopatów:

Holizm: Leczenie całego pacjenta nie jest tym samym co leczenie pacjenta jako całości”

Walter L. McKone

Leczenie według koncepcji osteopatycznej to nieustanny kontakt z niepodzielną jednością, którą jest pacjent leżący na naszym stole.

Bardzo często obserwujemy całe łańcuchy lezji (dysfunkcji) obejmujące wiele restrykcji biomechanicznych, krążeniowych czy neurologicznych.

Poniżej przykład:

E3C852D7-092D-4BC3-AAE0-70912AA49B96

Problemy z metabolizmem (tarczyca), arytmią (serce), trawieniem (wątroba), ból przy oddawaniu moczu (mięśnie dna miednicy)? Traktując człowieka jako całość oraz posiadając wiedzę anatomiczną, łatwo zauważyć, że pozornie niezwiązane ze sobą dolegliwości są konsekwencją niepodzielności naszych organizmów.

Oczywiście nie zawsze lezja jest tak złożona, czasami problem jest czysto lokalny (np. złamanie, ciało obce, stłuczenie). Jednak nawet wtedy objawy mogą manifestować się także w innych rejonach.

Koncept holizmu jest podstawowym prawem natury. O wiele łatwiej szukać w człowieku zdrowia postrzegając go jako niepodzielną, integralną jedność, a nie zbiór połączonych części.

Wynika to z faktu iż, ludzki organizm, w odróżnieniu od maszyn, nie jest zbudowany z dodanych do siebie elementów. Ciało człowieka w rozwoju embrionalnym rozwija się, podobnie jak rozkwitający kwiat, a więc wszystkie części są od samego początku jednością.

Należy także rozumieć, że holizm to również równowaga rozumiana jako ekologiczna integracja człowieka ze środowiskiem, z którym jesteśmy nierozerwalnie połączeni.

mgr Tomasz Białek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: